Jätkusuutliku moe esitlus Kooli tänaval

Дата создания 29.11.2022


Pärnu Ühisgümnaasiumis (PÜ) toimub neljapäeval, 1.detsembril moešõu, mille eesmärgiks on kutsuda inimesi üles tarbima rohkem teise ringi rõivaid, mis saavad olla vägagi kvaliteetsed, originaalsed, kaunid, isikupärased ja trendikad.  

Teise ringi riiete põnevaid valikuid demonstreerivad PÜ õpilased koos Hispaania, Itaalia, Prantsusmaa, Poola ja Hispaania eakaaslastega, kes viibivad nädal aega Pärnus Erasmus+ projekti „YES: Young Europeans for sustainability“ (tõlkes: „JAH: Noored eurooplased kestlikkuse heaks“) raames.

Modellidena astuvad Eesti projektinädalal üles osalevad õpilased. Catwalk´ile väärilise meigi ja soengu teevad kestliku moe modellidele Pärnumaa Kutsehariduskeskuse (PKHK) kosmeetiku- ja juuksurieriala õpilased. Juuksuriõpilased plaanivad kasutada juukseaksessuaaridena  ringmajanduse põhimõtet järgides, kasutades ära näiteks tootmisest järele jäänud riideribasid ning soeng ja meik kujuneb koostöös rõivakomplekti disaineriga ning moesõu liikumist arvestades. PKHK õpilased lähtuvad tänapäeva trendist less is more ning kasutavad naha ja keskkonnasõbralikke viimistlustooteid ning meigivahendeid.

Moesõule eelnevatel päevadel kammivad kuue riigi  noored läbi kohalikke teise ringi kauplusi ning otsivad kestliku moe esitlusele sobivat riietust, mis peab vastama ühele etteantud viiest teemast: vanaema sünnipäev, kui vanaemaks on Iris Apfel; esimene kohting koos Harry Styles´iga; kosmosepidu; tavaline hommik Vivienne Westwoodiga ja „ma olen see, kes ma olen“. Mõni riideese või aksessuaar võib olla pärit ka vanaema või ema riidekapist või vanema õe või sõbranna üleliigsete riiete kotist. Oluline on see, et rõivas oleks teise ringi riideese ning mitte pärit otse kiirmoepoest.

Kiir- ja odavmood on inimeste rõõmustamise kõrval hoogsalt reostanud keskkonda ning tekitanud kõikjal tonnide viisi prügi ehk tekstiilijäätmeid, mis on üks keerukamaid jäätmed ümbertöötlemist silmas pidades, kuna tekstiilijäätmete ümbertöötlemise üheks kitsaskohaks on materjalide mitmekesisus ühes tootes. Selleks võivad olla nööbid, lukud või needid, kuid samuti on tooteid, mis koosnevad eri tekstiilidest. Seetõttu on parim viis tekstiilijäätmete vähendamiseks riiete taas- ja uuskasutus.

Antud projekt käsitleb ÜRO 17-t kestliku arengu eesmärki, kaasates partnerkoolide noori kui tulevasi aktiivseid maailmakodanikke rahvusvahelisele koostööle. Projekti eesmärgiks on soodustada noorsoo aktiivset osalust ühiskonnaelus kestliku arengu võtmes nii kogukonna kui Euroopa tasandil. Kõigis kuues partnerriigis keskendutakse projektinädala jooksul konkreetsetele kestliku arengu eesmärkidega seotud tegevustele, viiakse läbi loenguid ja töötube ning korraldatakse harivaid õppekäike ja arutelusid. Eesti projektinädala fookuseks on kvaliteetne haridus, tööhõive ja majanduskasv ning vastutustundlik tootmine ja tarbimine ehk eesmärgid number 4, 8 ja 12. Kestlikku moodi propageeriv moeshow korraldataksegi justnimelt silmas pidades vastutustundliku tarbimise teemat.

Kestliku moe esitlusele PÜ aulasse (Kooli 13) on neljapäeval, 1.detsembril kell 14.00 oodatud ka kõik huvilised väljastpoolt kooli kogukonda.

Дата последнего изменения 29.11.2022.

More news