Huvitavat lugemist

Õpilased soovitavad

Anett Tuisk ,,Tulevikuta lootus”

Minu arvates on tegu väga mõtlema paneva raamatuga. Raamat kirjeldab olukordi, millega enamik inimesi ei ole pidanud kokku puutuma. See paneb elu natuke teisest vaatepunktist nägema. Nii mõnigi inimene võib teose abil saada aru, et tema elu on küll väga ilus. Teos on ka väga õpetlik. Näiteks räägib see sellest, kuidas muuta enda elu paremuse poole, kui end kehtestada ja mitte arvestada teiste arvamusega. Raamatus leiab Jako ühe päeviku, mida ta hakkab salaja lugema ja millega ta seob sellega oma elu. Soovitan raamatut lugeda kõigil gümnaasiumis käivatel noortel, sest nii puudutab see kõige enam mõttemaailma ja hinge. (tüdruk G3C) 


Priit Põhjala ,,Militaarsed miniatuurid”

Teos koosnes miniatuuridest, mille teemaks oli sõjavägi. Raamatus oli kirjeldatud noore mehe kogemust sõjaväes. Autori stiil oli väga irooniline, kriitiline ja humoorikas. See oli väga silmiavav ja kohati õõvastav, sest nii detailselt ei räägita sõjaväes olekust mitte kuskil. Teos rääkis otse ja ausalt, mis seal olles toimub, olgu need siis sõdurite omavahelised kõnelused või WC koristamine. Raamat sobiks kindlasti kõigile kaitseväehuvilistele ja muidu uudishimulikele inimestele, kes soovivad vaadata kaitseväe telgitagustesse. (tüdruk G3C) 

Oskar Luts ,,Talve”

Kuigi selle raamatu põhiteemaks on see, kuidas Arno naasis kodumaale, sobib see teos neile, kes soovivad lugeda, kuidas elasid eestlased aastakümneid tagasi, sest selles selgitatakse väga põhjalikult talupidamisega kaasnevaid toimetusi, nagu põllutööd ja elektri saamine taludesse. Samuti saab raamatust aimu, kuidas vanal ajal tähistati erinevaid pühi. Lisaks on see ehe näide sellest, kuidas võivad raamat ja film teineteisest erineda, kuid et teada saada, kuidas täpsemalt, tuleb seda ise lugeda. (tüdruk G3C)

Margit Peterson ,,Vihmatüdruk”

Tegemist on noortele kirjutatud raamatuga, mis käsitleb mitmeid noorte probleeme ning sisemisi võitlusi iseendaga. Raamatus on kasutatud noortele tavapärast sõnavara ning palju slängi. Raamat räägib peategelase Raine suhtest Janariga, sellest, kuidas nad kohtusid, ning sellest, kuidas nende suhe kulgeb, suhte raskematest ning ka õnnelikumatest aegadest. Soovitan raamatut kõigile noortele, kuna see käsitleb probleeme, mille üle paljud noored kindlasti vahel pead murdnud on. (Carmen Naudi G3C)

Margot Müllerson ,,Põrgu või paradiis”

Tegemist on noorteromaaniga, mis räägib ühe 16-aastase tüdruku seiklustest, muredest, pidudest ja suhetest. Raamat annab aimu sellest, millised on tänapäeva noorte peod ja kuidas üks noor tüdruk ennast selle kõige keskel tunneb. Raamatus on kasutatud slängi ja ingliskeelseid sõnu. Lugedes võib tekkida palju erinevaid tundeid, näiteks rõõmu, kurbust või viha. Raamat on väga kaasahaarav ja õpetlik. (tüdruk G3C)

Janika Vaht ,,Vabanemine”

See on väga südamlik ja mõtlema panev raamat. Tegemist on armastusromaaniga ja ühe neiu suureks saamise looga. Raamatu peategelase Mai elu on olnud pooltühi, kuniks ta päästab sillalt alla hüpata proovinud Sandri elu, kellest saab hiljem tema uus klassivend. Mai ja Sandri vahel tõuseb esile pidevalt küsimus, kas nad on vaid sõbrad või ka midagi enamat. Raamat on pisaraterohke, kuid mitte depressiivne ning käsitleb pigem kurbust kui meie elu olulist osa. Soovitan seda raamatut eelkõige noortele, kuid arvan, et see on põnev lugemine kõigi jaoks. (tüdruk G3C) 

Adeele Rass ,,Kasuisa”

Raamat räägib 16-aastasest Clarissast, kelle vanemad lahutavad. Peagi tuleb nende juurde elama kasuisa Peeter, kes on vägivaldne ja manipuleeriv. Peale Peetri sissekolimist muutub Clarissa elu totaalselt. Raamatus on kirjeldatud tänapäeva ühiskonnas levinud pereprobleemi.  Kasuisa kasutab tütart ära, aga ema ei usu seda ning tütre kannatused jätkuvad. Lōpuks kui ema oma tütart uskuma hakkab, on juba liiga hilja. (tüdruk G3C)

Minu arvates on tegu väga hea raamatuga, mis kirjeldab tänapäeva ühiskonda. Kui kedagi on väärkoheldud, siis tihtipeale ei julge see inimene kellelegi midagi rääkida, kuna tal on häbi. Raamat räägib Clarissast, kelle ellu tuleb kasuisa Peeter, kes hakkab Clarissat väärkohtlema. Lugu jutustatakse läbi Clarissa silmade, mille abil saame ülevaate tema vaimsest ja füüsilisest seisundist. Soovitan raamatut nii noortele kui ka nende vanematele, sest suhtlus ja probleemidest rääkimine on väga vajalikud. (Laura Voll G3C)

Kaia Raudsepp ,,Lihtsalt ära jää üksi”

Minu arvates on tegu väga hea ja põneva noorteromaaniga. Raamat räägib 17-aastasest Lydiast, kes langeb sõbranna juurest tulles vägistamise ohvriks. Raamatu sündmustik keskendub juhtunuga toimetulemisele. Algul tundub Lydiale, et parim tee traumast ülesaamiseks on seda eirata, kõik endasse matta ja teha nägu, et midagi pole juhtunud, kuid lõpuks leiab ta sõprade ja vanemate toel abi. Lugu jutustatakse läbi Lydia silmade. Raamatus on tundeid, mõtteid ja olukordi väga täpselt kirjeldatud. Soovitan raamatut lugeda noortel. (tüdruk G3C)

Minu arvates on tegu väga hea raamatuga. Raamat räägib, kuidas elada edasi siis, kui täiesti võõras inimene on pargis su vägistanud ning ainult mõte sellest ajab südame pahaks. Nii pahaks, et kohe päriselt peab vetsu jooksma. Kuidas teha sõprade ees nägu, et kõik on korras? Kuidas rääkida vanematega või oleks parem vaikida ja elada elu edasi nii, nagu mitte midagi poleks juhtunud? (Triin Köster G3C)

Mairi Laurik ,,On aeg!”

Soovitan seda raamatut lugeda inimesel, kellele meeldivad üleloomulikud jõud ja kes usuvad surmajärgsesse elusse. Raamat räägib kahte tüüpi inimestest: ühed on tavalised ja teised on Surmad, kes peale inimese surma aitavad hinge tagasi koju. Raamatu keskseks tegelaseks on peamiselt üks Surm, kes sai alles teismelisena teada, et tal on sellised võimed, ning ta peab vaid mõne nädalaga neid võimeid kasutama õppima. (Emili Klein G3C)

Lille Roomets ,,Üks väike valge tuvi"

See noorteromaan räägib 16-aastasest Kerttilyst, kes on kaotanud mootorratta õnnetuse tõttu oma ema ja kelle noorem õde viibib haiglas. Kerttily hakkab omal käel uurima õnnetuse põhjuseid, mis on tüdrukule üsna vaevaline, sest Kerttily ei suuda väljaspool kodu sõnagi rääkida, aga uurimise käigus tuleb tal hakata suhtlema erinevate inimestega ning oma hirmudest üle saada. See raamat on tavapärasest noorteraamatust üsna erinev. Üldiselt on selliste raamatute peategelane rõõmsapoolne, kuid selle teose peategelane on sünge ning kurvameelne. (tüdruk G3C)

Jim Ashilevi ,,Kehade mets”

Minu arvates see on naljaderohke raamat. See räägib autori lapsepõlvest, selle rämedusest ja õrnusest ning annab tundliku sissevaate häbisse, mis üksindusega kaasneb. Minu arvates on see raamat väga fantaasiarohke, mõtlik ja tuletab meelde ka enda lapsepõlve. (Pärtel Andres Sooniste G3C)

Jaan Kross ,,Keisri hull”

Krossi tuntuim teos, mis viib lugeja XIX sajandi algusesse, järgib sündmusi peategelase Jakobi päeviku vaatepunktist. Jakobi õde Eeva võttis meheks endise ohvitseri Timotheus von Bocki. Timotheus oli keisriga hea sõber, kuid tema riiki kritiseeriva kirja tõttu aadlik vangistati. Lugu, mis on täis salapära, pingeid ja valetamist, tutvustab lugejale suurepäraselt XIX sajandi Eestit. Kindlasti meeldib teos ka ajaloohuvilistele, sest Kross on tuntud oma lugude ajaloolise korrektsuse poolest. (poiss G3C)

Mati Unt ,,Hüvasti, kollane kass”

Raamat räägib iseseisva elu lävel seisvast Tartus õppivast abituriendist Aarnest, kes elab tavalist (nõukaaegset) nooruki elu, milles on põimunud kool, sõbrad, kolhoos ja segased suhted. Aarne on maapoiss, kes kolib kooliajaks linna tädi Ida juurde elama, kuid tädi pole kohe kindlasti kõige leebemast puust - ta proovib kõigest väest Aarnest kasvatada eeskujulikku kodanikku, jättes tagaplaanile poisi isiklikud soovid ja mõttemaailma. Peategelane kogeb teose jooksul ebaõiglust, kuid ühtlasi ka (võidetud) vabadust ning segadust tekitavat armumistunnet. Raamat on romantiline, sisaldab rohkelt värvikaid kirjeldusi, mõtisklusi ning dialooge. Tõepoolest, drastilisi muudatusi teoses ei esine, kuid sellegipoolest oli seda põnev ja meeldiv lugeda. Soovitan teost soojalt noortele, kellele meeldib lugeda kaunist, romantilist ning nooruslikku (ja veidi naiivset) kirjandust. (tüdruk G3C)

Eia Uus ,,Tüdrukune"

Raamatu peategelaseks on Lilian, kes peale töökaotust kohtab noort naist Monat. Naine äratab Lilianis tunded, mida ta pole varem kogenud, ning lisaks suhete keerukusele peab Lilian sukelduma poliitilisse maailma, et aidata peaministrikandidaati Triinu Tuhalat valimiskampaaniaga. Raamat on täis feminismi ja räägib sügavalt naiste kehadest, hirmudest, kogemustest ja meeste suhtumisest naistesse. Soovitan teost soojalt noortele naistele, et õppida, kuidas ühiskond on aktiivselt meie vastu. Lisaks saaksid paljud mehed sellest raamatust õppida, et naiste vastu ei tohi sõdida, vaid tuleks õppida nendega koos elama, et nad saaksid aru, kui ebaaus olukord meil ühiskonnas tegelikult on. (tüdruk G3C)

Kaur Kender ,,Iseseisvuspäev”

Raamat räägib sellest, kuidas kaks noort meest proovivad leida igasuguseid lihtsaid viise, kuidas ajada endale ilmatult palju raha kokku. Nad kasutavad selleks väga palju just vähem tuntuid viise, nagu näiteks pornofilmi tegemine ja kitsesarvede müümine. Raamat on eelkõige just soovituslik noorematele inimestele, kes on huvitatud pigem ropust ja natuke vängema sisuga raamatust, sest see raamat ei sobi igaühele. Kui teile aga pakub just huvi ühiskonna pahupool ja selline karmima sisuga raamat, on see võibolla see teos, mida te otsite. (poiss G3C)

Raamat rääkis kahest mehest, Karlist ja Marksist, kes soovisid raha teenida. Seda üritasid nad teha nii naisi müües, kitsesarvi vahendades kui ka varastades. Teoses on üles ehitatud Karli vaatenurgast. Teose tegevus toimub nii Eestis, Soomes kui ka Norras. Teoses on kirjeldatud ka aega, mil Karl sõjaväes viibis. Teos on veidi ropp, kuid see ei häiri lugemist. Raamatus on kasutatud ka võõrkeelseid lauseid, millele pole tõlget lisatud, kuid minu arvates ei seganud see väga palju teose lugemist. Teost soovitangi pigem noortele. (tüdruk G3C)

Raamat räägib kahest mehest, kelle nimed on Karl ja Marks. Nad üritavad leida viise, kuidas raha teenida, aga nende plaanid kukuvad peaaegu alati läbi. Nad on tihti oma plaane tehes purjus ning nad ei mõtle neid kunagi põhjalikult läbi. Raamatus esineb tihti kohti, kus arutletakse oma sõjaväe kogemuste üle ning väärkoheldakse ka Karli naist, kuid seda teeb peamiselt ainult Karl ise. Ma ei soovita seda raamatut lugeda, sest palju jääb arusaamatuks, näiteks autor pole võõrkeelsetele lausetele tõlkeid lisanud. (poiss G3C)

Minu arvates on tegu raamatuga, mis näitab elu nii-öelda teise pilgu alt. See kirjeldab mõne inimese päriselu ehk seda, kuidas nad raha teenivad, elades ise vaesuses. Raamat rääkis Karlist ja tema naisest Simsonist, kellega ta ei käitunud just väga lugupidavalt, ning Marksist, kes tuli alati mingi kavaluse peale, kuidas raha teenida. Nad käisid poodides vargil ja tegelesid illegaalsete toimetustega, et ära elada. Soovitan raamatut lugeda pigem noortel. (poiss G3C)

Laine Tangsoo ,,Kolmas võimalus”

Raamat räägib vene poolel sõdivast naispartisanist, kes satub sakslaste poole vangi. Seal kohtab ta üht ohvitseri, kes on määratud teda üle kuulama, kuid ta on lahke ega taha, et olukord vägivaldseks muutuks. Raamat pakub pinget just sellepärast, et tekkis huvi, mis järgmisena saab ja kas ohvitser on millalgi sunnitud vägivalda kasutama. Raamatu teine pool muutus aga romantiliseks, mis mind väga ei paelunud. Soovitan raamatut siiski neile, keda huvitavad jutud sõjavangidest, ja eriti ka siis, kui on ka huvi romantika vastu. (Dorian Pukk G3C)

Gunnar Press ,,Ninamees Raio Piiroja, õhuvõitleja”

Raamat räägib eesti koondislasest ning tema karjäärist välismaal. Pigem on raamat seotud just sporditeemaga, isiklikud suhted ja eraelu jäävad fookusest välja. Kuna Piiroja oli üks nendest inimestest, kes viis Eesti peaaegu esimest korda EM-ile, siis on mainitud ka koondisemänge. Kui oled jalgpallihuviline, siis võta kindlasti see raamat kätte. (Aksel Verlin G3C)

Kaarel Kuik ,,Tänavalt troonile”

Raamat räägib sellest, kuidas kriminaalist sai edukas ettevõtja. Teosest võib leida palju motivatsiooni, et oma elu nii-öelda õigele teele seada. Samuti pakub see ilmselt paljudele inspiratsiooni, eriti neile, kes on oma eluga jõudnud tupikusse ega tea, mida edasi teha. Soovitan seda raamatut näiteks Teile, kes Te bussijaamas või kuskil kaubanduskeskuses peale kooli oma seljakottide ja JBL kõlaritega chillimas käite. Lugege see raamat kindlasti läbi, ehk saab ka teist veel asja. (poiss G3D)

„Eesti Vabariigi Põhiseadus” Rahva Raamatu väljaanne 

Minu arvates ei ole vajalik seda raamatut algusest lõpuni läbi lugeda, kuid igal eestlasel peaks see olemas olema ja me peaksime selle sisust aru saama. Rahva Raamatu Eesti Vabariigi 100. aastapäeva väljaanne on väike raamat, mida saab alati kaasas kanda. Kui keegi peaks juhuslikul hetkel küsima meie riigis kehtivate seaduste kohta, on kohe võimalik taskupõhiseadusest vastuseid saada. (poiss G3D)

Jaak Roosaare ,,Rikkaks saamise õpik" 

Soovitan raamatut inimestele, kes tahavad raha teenida ja oma raha ,,kasvama panna”. Kui oled selle teose läbi lugenud, saad parandada enda kulutusharjumusi ja targemini rahaga ümber käia, et enda unistusi täide viia. Raamat soovitab just noortel alustada raha investeerimisega. Samuti õpid investeerima erinevatesse aktsiatesse. Rikas inimene on see, kelle passiivne sissetulek ületab tema kulutusi. (poiss G3D)

Valdur Mikita „Lingvistiline mets” 

Teos käsitleb eestlaste kultuuri, müüte, keelt, ajalugu jne. Ma soovitaksin seda teost kõigile, kuna see laiendab silmaringi oma üllatavalt paljude faktidega. Kuigi selle raamatu lugemine võib olla mõne jaoks keeruline, on autor öelnud, et see raamat ongi pigem lehitsemiseks ja uurimiseks. Mina ka ei jaksanud palju järjest lugeda, kuid nende juttude lehitsemine oli päris hea ajaviide. (G3D)

Anonüümne autor ,,Kuidas minust sai hapkomah” 

Teos räägib fentanüülisõltlasest, kes püsib kogu raamatu ajal anonüümsena. Raamatus on mitu lugu erinevate narkomaanide eludest ja kogemustest ning need kõik on tõestisündinud lood. Raamat sobib inimestele, kes pole väga nõrganärvilised ja kes kannatavad rõvedusi. (Sandra-Liisa Soop G3D)

Kristi Saare „Kuidas alustada investeerimisega?“

See teos sobib kõigile, kuna kõik puutuvad rahaga kokku ning see raamat aitab sul turvatunde luua ja rahaga mõistlikumalt ümber käia. Raamat sisaldab mitmeid ülesandeid ja palju näiteid nii teiste inimeste kui ka kirjaniku kogemustest. (poiss G3D)

Aidi Vallik „Mis sinuga juhtus, Ann?"

See teos sobib hästi noortele. Raamat tundub alguses üsna keeruline, aga lõpu poole hakkab kõik selgemaks muutuma. Ann, kes sai just välja vaimuhaiglast, avastab, et ta saab suureks õeks. Ta teeb kõik endast võimaliku, et venda siia ilma ei sünniks. Selle jaoks otsib Ann abi internetist. (Laura-Liis Laur G3D)

Reeli Reinaus ,,Nahka kriipivad nädalad” 

Mina soovitan seda raamatut lugeda 16-17- aastastel neiudel ja noormeestel. See raamat räägib sellest, kuidas üks poiss ja üks tüdruk oma vanematega väga hästi läbi ei saa ning seetõttu viibivad enamasti kodust eemal. Tüdruk põgeneb Tallinnast Tartusse ning kohtub seal ühe poisiga. Nad hakkavad omavahel hästi läbi saama ning aitavad teineteisel probleeme lahendada. (G3D)

Kristiine Kurema ,,Liblika lein” 

Minu arvates on see teos küll noortele väga sobilik, kuid kohati oleks soovinud, et kirjanik panustaks veidi rohkem emotsioonide/tunnete kirjeldamiseks. Näiteks olukorra puhul, kus peategelase Miia vanemad hukkuvad lennuõnnetuses, oleks minu jaoks olnud loogiline, kui autor oleks natuke rohkem kirjeldanud peategelase sisemaailma. Soovitan teost neile, kellele ei meeldi nn raske lugemine ja kes soovivad pigem lihtsakoelist ja sujuvat teost, mille sisust ei ole keeruline aru saada. Raamat oli noorteromaanile kohaselt natuke tavapäratu, sest teoses hukkub väga palju Miiale lähedasi inimesi. (G3D)

Eckhart Tolle ,,Siin ja praegu: kohaloleku jõud” 

Nimetaksin seda üheks parimaks kirjandusteoseks, mida olen lugenud. Soovitaksin raamatut kõigile, kes arvavad, et me oleme vaid mõtlevad olendid. See raamat toob radikaalse muutuse neile, kes seda vajavad. Loetu on kindlasti kasuks terveks eluks. Eckharti jõud ei ole mitte tema meisterlikus oskuses lugusid vesta, vaid juhatada meid meie tõelise olemuseni. Raamat annab tõestuse, et inimeste emotsionaalsed probleemid on juurdunud nende samastumises oma mõistusega. Inimesed, kes on kogenud kõrgema reaalsuse tõestust, saavad aidata ka teisi suurepärasema elu suunda. (tüdruk G3D) 

Ele Arakas ,,Esmaspäevad"

Raamat räägib tüdrukust Katariinast, kes kolib emaga suurde linna ja loodab, et saab seal elu nautima hakata. Kõik on aga hoopis vastupidi. Teda kiusatakse ja temast levitatakse kuulujutte ning seda kõike tehakse sellepärast, et ta elab emaga koos vaesuses. Olukord aga polegi enam nii hull, kui ta kohtub Marteniga … (G3D)

Justin Petrone ,,Minu Eesti"

Raamat on päevikulaadne kirjeldus Eestist, eestlastest ja suurest armastusest, mis viib edasi põnevate seikadeni. Teose abil on võimalik teada saada, kuidas näeb üks ameeriklane Eestit ja mida ta arvab meie kommetest. Tegevus toimub ka mujal maailmas. Raamatut on väga mugav ja lihtne lugeda, terve teose vältel on põnevus pidevalt õhus. (Iti-Mai Mätas G3D)

Tauno Vahter „Pikaajaline kokkusaamine”

Raamat koosneb mitmest erinevast pisiloost, mis pole omavahel kuidagi seotud. See sobib väga hästi noortele, kes tihtipeale jätavad raamatu poolikuks, sest huvi kaob. Kuna raamatus on kõik jutud erinevad, siis see ei muutu igavaks ega tüüta ära. Iga lugu on omamoodi huvitav, esineb nii koomilisi kui ka süngemaid teemasid. Lisaks kasutab autor kirjutamiseks tavalist argikeelt ja seega on teost väga lihtne lugeda. (G3D)

Susan Luitsalu ,,Ka naabrid nutavad"

Raamatus on kujutatud argipäevalist ning stereotüüpilist Eesti elu ning kohati saab lugeda ka välja paljude inimeste absurdsetest tegudest. Mõnel hetkel peab mõtlema, ega tegelaste üle naerdes iseennast sarnases olukorras ei ole võimalik ära tunda. (poiss G3D)

Lauri Räpp ,,See ei ole minu Kuuba” 

Teos on annab väga hea ülevaate, kui soovid minna reisile just Kuubasse või sind huvitab sealse piirkonna elu, räägitakse nii eluolust, transpordist, ühiskonnast kui ka toidust. Raamat on kirjutatud lihtsas ja arusaadavas keeles, kuid sisaldab mitmeid võõrkeelseid väljendeid, kuid need on kenasti tõlgitud. Teos sobib hästi noortele, sest see pole igav ning kirjeldab seiklusi, mida autor koos kaheksa kaaslasega seal soojal maal ette võtab. (tüdruk G3D) 

Indrek Hargla ,,Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus" 

Soovitan seda teost ulme- ja kriminaalromaanide huvilistele. Teoses on kujutatud vanaaegset Tallinna, kus kurjategijad võeti vahele sõrmejälgedeta ning kuritegude lahendamisel tuli abiks vaid õigel ajal õiges kohas olemine. Hargla on saanud kuidagi hakkama keskaegse mulje tekitamisega ilma murrete või tegeliku vanaaegse keele kasutamiseta. Nagu ka teiste apteeker Melchiori sarja raamatutega, võib juhtuda nii, et alguses ei pruugi teos kõige huvitavam olla, pärast aga ei saa seda enam käest panna. Tegevuskoht ja ajaperiood annavad selle teosele veelgi eripära juurde. Üldiselt on see väga põnev lugu, milles kuriteod on salapära ja müstika taha varjatud ning hiljem, alles teose lõpus, tuleb tõde ilmsiks. (tüdruk G3D) 

Mihkel Raud ,,Eestlase käsiraamat. 100 asja, mida õige eestlane teeb" 

Soovitaksin seda teost ka teistele, sest see sisaldab palju kohti, kus võime iseennast ära tunda. Raamat annab hea kirjelduse eestlaste ja nende tavade kohta. Teos sisaldab Mihkel Rauale iseloomulikku huumorit. Teose abil saab ka ennast analüüsida. Arvan, et see teos muudab inimeste arvamust ka autori Mihkel Raua kohta, sest algselt võib temast jääda mulje, nagu ta oleks pigem selline tõsine ja kuri, kuid see teos näitab ka veidi tema lõbusamat poolt. (G3D)

Mare Mätas ,,Minu Kihnu" 

Soovitan raamatut kõigile, keda huvitab pärimuskultuur ja selle kirju kombestik ning eluolu väikesaarel. Nende jaoks, kellele tõesti sellised teemad korda lähevad, on tegemist üpris kiire, sisuka ja põneva lugemisega. Teose teeb mitmekesiseks see, et teksti sisse on põimitud palju kihnukeelseid väljendeid ja sõnu, mis igal juhul teevad loost terviku. Lisaks igapäevaelule jutustab Mätas Kihnu ajaloost ning raamatus on juttu ka rahvalaulikust Kihnu Virvest. Muidugi on lugemine rangelt soovitatav neile, kes Kihnu reisida plaanivad, et seal omal käel kohalikku kultuuri nautida - nii on kogu kohapealne elu justkui arusaadavam. (tüdruk G3D)

Jaan Kross ,,Keisri hull”

Jaan Krossi ,,Keisri hull" on maiuspalaks igale ajaloohuvilisele. Tegu on mõnusalt mahuka ja detailse romaaniga, mis jälgib 19. sajandil Eestis elanud saksa aadliku Timotheus von Bocki erakordset elu ja suhet Venemaa keisri Aleksander I-ga. Lugu jutustab aga Timo naisevend Jakob Mättik, kes kogu loo oma päevaraamatusse kirja pani. Teos näitab lugejale, kuidas elati siinmail 200 aastat tagasi ning kuidas ka eesti soost Jakobil ja Eeval õnnestus kõrgklassi tõusta. Just Eeva näol leiab endale aga lemmiktegelase iga feminist. Kogu loole lisab põnevust teadmine, et väljamõeldisest on asi kaugel. Lugeja peab riskima ka kõrvalnähtudega, milleks on tungiv soov sõita Jõgevamaale Võisiku mõisa avastama ning lõputu peamurdmine, kas keisri hull oli ikka hull või mitte. Viimaks leiab iga eestlane romaanist üles midagi, mille meie esivanemad meile pärandanud on - lootuse vabanemisele ja paremale tulevikule. (Sandra Väliste G3D)

Tõnu Õnnepalu ,,Mandala” 

See raamat on minu jaoks väga huvitav, sest lugema hakates jäi mulle mulje, et raamat räägib autorist endast, kuid tegelikult räägitakse hoopis kellestki kolmandast isikust. Teos on lihtsa sisuga ning räägib sellistest väärtustest, mis meil kipuvad unuma, ning elust koos kassidega, kellel on peategelasega väga palju sarnasusi. Õnnepalu on tunnistanud, et teos on kui mäng, ja üks viis, kuidas elus hakkama saada, on teiste inimestega mängida. Selle mängu üks osa ongi lugeja petmine, kohati isegi õrritamine – Õnnepalu on peitnud pihtimuse kassi raamatusse. Õige looni jõudmiseks tuleb vaeva näha, lugeda läbi igavamad leheküljed, sest kui need vahele jätta, kaotaks lugu ja kaoks autori kujutatav mandala. (tüdruk G3D)

Anonüümne autor ,,Kuidas minust sai hapkomah”

See raamat on väga silmiavav ja õpetlik. Teos räägib Eestis tegutsevatest kurjategijatest ja narkomaanidest. Teose autoriks pole tegelikult ainult üks inimene, vaid inimestelt, kellel on raske elu olnud ja kes on hakanud narkootikume tarbima, on kokku kogutud erinevaid lugusid. Raamatus räägitakse surmast ja sõltuvusest lahtisaamisest, mis võib kujuneda ootamatult raskeks. Mulle väga meeldis see raamat ja soovitan soojalt seda lugeda ka teistel, kes tahavad täpsemalt teada saada, kui pöörane selline elu on. (tüdruk G3D)

Avaldatud 27.11.2020. Viimati muudetud 19.04.2022.